Europa, Porady

Odwiedzisz Chorwację bez paszportu,
nawet samolotem!

Chorwacja samolot paszportPostanowiłem rozwiązać problem często poruszany problem, podróżowania do Chorwacji bez paszportu. Większość osób doskonale orientuje się, że do wjazdu wystarczy dowód osobisty. Pytania pojawiały się przy podróży samolotem. Zasięgnąłem opinii u źródła, zobacz jaka była odpowiedź z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Do Chorwacji na dowód osobisty

 

Chorwacja to bardzo popularny kierunek podróży Polaków -nic dziwnego jest przecież przepiękna! No tak, ale żeby spędzić swój wymarzony urlop nad wodami Adriatyku trzeba tam dotrzeć. Najczęściej wybieramy podróż samochodem, pomijając trudy przejazdu jest to doskonały środek transportu –zapewnia dużą niezależność i swobodę poruszania się na miejscu. Jadąc autem, do przekroczenia granicy Chorwackiej spokojnie wystarczy dowód osobisty. Ale co, jeśli wybierzemy podróż samolotem?

Wybierasz się do Chorwacji we wrześniu? STOP! Zanim się zdecydujesz przeczytaj to: Chorwacja we wrześniu!

 

Chorwacja samolotem

 

Niepewności pojawiały się podczas podróży samolotem. Czy aby lecieć do Chorwacji wystarczy nam dowód osobisty? Teraz odpowiedź jest prosta: tak, wystarczy! Zobacz, co odpowiedziało na mojego emaila Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

Moje pytanie:

W kontekście rozporządzenia MSZ RP z dnia 26-02-2009, konkretnie fragmentu:

„Prawo chorwackie zezwala na wjazd na terytorium Republiki Chorwackiej na podstawie paszportu lub (dotyczy obywateli krajów EOG) innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo podróżnego, tj. dowodu osobistego.”

(…) czy można lecieć (samolotem) do Chorwacji tylko z dowodem osobistym?

Odpowiedź Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

Szanowny Panie,

Nie, paszport nie jest wymagany.

Prawo nie określa, w jaki sposób dostanie się Pan na teren Chorwacji.

Z poważaniem – M. Masiulanis – starszy radca ministra

 

Bez paszportu możemy mieć problemy.

 

Niektóre instytucje chorwackie (banki, urzędy, placówki zdrowia) mogą nie uznawać dowodów tożsamości innych niż paszport.

 

To kolejny cytat z przytoczonego wcześniej rozporządzenia. Wynika z niego, że bez paszportu możemy mieć problemy z dostępem do niektórych usług. Jak widać, paszport nie jest w Chorwacji niezbędny polecam go, jednak spakować. Ale absolutnie nie rezygnujcie z wyjazdu tylko dlatego, że nie macie paszportu. Jeżeli macie stary, który stracił ważność możecie go śmiało zabrać -pod warunkiem, że nie jest z przed 10 lat 😉

 

Pozdrawiam i miłych wakacji nad Adriatykiem!

 

Zobacz jeszcze:

 • Marysia 12 września 2009 w 23:08

  Potwierdzam, do Chorwacji wjedziemy na dowód, sprawdziliśmy z mężem w tym roku 😉 Drobne problemy mieliśmy w kantorze gdzie chcieli zobaczyć nasz paszport (po co?, nie wiem do dzisiaj) ale w końcu się dogadaliśmy.

 • Bartek 6 października 2009 w 10:41

  Mam nadzieję, że stosowny przepis obowiązuje również w przypadku lotów z innych państw UE!

  Btw. Pani, która odebrała tel. w Ambasadzie Chorwacji w Polsce powinna się zastanowić nad zmianą pracy. Poziom ‚nieuprzejmości’ aż kłuję.

  Pozdrawiam

 • Partybets 5 listopada 2009 w 10:21

  Tak, stosowny przepis obowiązuje również w przypadku lotów z innych państw UE!

  Ale jakimi liniami najlepiej i najtaniej dostać się do Chorwacji?

 • Tomek 27 czerwca 2010 w 11:24

  Wściekły psy pracują również w Ambasadzie polskiej w Szwecji !!!

 • anna 4 lipca 2010 w 16:02

  planujemy w sierpniu wyjechac do chorwacji dzieci paszporty mają a nam sie skończyły czy wjedziemy bez?

 • agnieszka 13 lipca 2010 w 20:46

  mieszkam we Włoszech i planuje wyjechać do Chorwacji na wakacje posiadam dowód osobisty włoski i polski czy potrzebny mi paszport żeby wjechać do Chorwacji ???????

 • Kamil 19 lipca 2010 w 8:20

  dzwoniłem do SG na Okenciu można latać na dowód osobisty kiedyś były kontrowersje ale już jest ok samochodem byłem osobiście sam i nie ma problemów 🙂 a w teraz lecę do Dubrownika na dowód i dalej do Czarnogóry

 • Tomek 20 lipca 2010 w 18:32

  @agnieszka
  Hej! Wybacz, że nie odpowiadam od razu ale byłem akurat we Włoszech :)Jeżeli planujesz jechać do Chorwacji to nie potrzebny Ci paszport. Zabierz ze sobą polski dowód osobisty. Nie wiem jak z włoskim ale najprawdopodobniej też nie robią problemów, w końcu to prawie za miedzą 😉 Życzę udanego wypoczynku!

  @Kamil
  Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć udanych wakacji! 🙂

 • ewa 2 czerwca 2011 w 7:50

  Mieszkam w Londynie, wybieram sie na wakacje do Chorwacji. Czy ktos moze mi powiedziec, czy mozna leciec samolotem na polski dowod osobisty?

 • mika 16 czerwca 2011 w 9:36

  Witam, ja w tamtym roku byłam w Chorwacji bez paszportu ale nie byłam w Dubrowniku, natomiast w tym roku chce zwiedzić również Dubrownik ale żeby dojechać do Dubrownika trzeba przejechać kawałek Bośni a tam jest ponoć paszport potrzebny. Dodam że będe jechać z Baśki Vody.

 • Jacek 7 czerwca 2012 w 17:55

  Byłem w Dubrowniku bez paszportu, nikt nie wymagał go na granicy chorwacko-bośniaciej, mimo, że trzeba było ją pokonać łącznie 4razy.