Świat

Złota Świątynia chluba synów Pendżabu

Złota Świątynia w nocy

Tysiące Sikhów odwiedzają codziennie Amritsar w Indiach a w nim olśniewającą Złotą Świątynie. Jest dla nich równie ważna jak dla muzułmanów Mekka czy dla katolików Watykan. Dowiedz się dlaczego jest tak ważna, czy warto ją odwiedzić i czego się możesz się spodziewać!

Najświętsze miejsce Sikhów

Tysiące Sikhów ciągną codziennie do Amritsaru. Podobnie jak dla katolików Watykan, to indyjskie miasto niedaleko granicy z Pakistanem stanowi religijną stolicę dla Sikhów.  Niewątpliwie najważniejszym punktem miasta jest kompleks świątynny z centralnie położoną, wspaniałą Złotą Świątynią.

Kierując się ku Złotej Świątyni

Bez względu, którym z trzech wejść chcemy się dostać musimy mieć nakrycia głowy, (jeśli akurat nie mamy możemy użyć chust znajdujących się w pojemnikach przy wejściu). Nie warto (no chyba że się komuś podobają) kupować chust oferowanych w różnych częściach miasta przez nachalnych sprzedawców. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni mieć zakryte ramiona. Jeżeli chodzi o spodnie dopuszczalne są krótkie (naturalnie z umiarem!). Zakaz wnoszenia tytoniu, noży i rzeczy ze skóry. Obowiązkowo wchodzimy na boso. Na inne podobne okazje warto zaopatrzyć się w parę skarpetek (rozgrzana posadzka często potrafi poparzyć stopy) ale akurat moim zdaniem w Złotej Świątyni mija się to z celem, bowiem każdy pielgrzym czy turysta przechodzi przez nieckę z wodą. Poza tym na marmurowych traktach, którymi poruszamy się po kompleksie rozłożone są wilgotne jutowe maty dające wytchnienie dla stóp. Doskonała pora na wizytę to noc (po 22:00) najlepiej wtedy widać majestat i piękno podświetlonej budowli.

Nad Jeziorem Nieśmiertelności

Mijając przyległe do kompleksu budynki: bazar, sklepy, ogromne kuchnie, w których niestrudzenie przygotowywane są niezliczone porcje jedzenia, przechodzimy przez sadzawkę. Zewnętrzny pierścień Złotej Świątyni stanowią budynki, w których znajduje się między innymi muzeum, a na rogach pracujące za dnia jadłodajnie dla pielgrzymów, darmowe, potrafiące podobno podczas największych świąt wyżywić ponad milion osób. Centralny punkt stanowi budynek o szczerozłotych ścianach. Otoczony głębokim basenem, to Sarovar czyli Jezioro Nieśmiertelności. Gdzie rzesze Sikhów dokonują rytualnych kąpieli. W nocy daje on również wytchnienie od tropikalnego klimatu pielgrzymom śpiącym nieopodal.

Przez Darshani Deori, mostem Guru, ku wnętrzu Złotej Świątyni.

Złota Świątynia w amritsarze za dnia
Złota Świątynia w amritsarze za dnia

Podążając w tłumie pielgrzymów docieramy do budowli z białego marmuru pokrytego świętymi inskrypcjami to Darshani Deori –brama do złotej świątyni. Dalej poruszamy się mostem wolno w zastygłym tłumie pielgrzymów chcących wejść do wnętrza. Wystarczy popatrzeć w prawo a w tafli jeziora odbija się Złota Świątynia z iluminacją wygląda po prostu zachwycająco. Nad Jeziorem Nieśmiertelności rozbrzmiewa muzyka i wibrujący, niemal hipnotyczny śpiew kapłana. Atmosfera jest niezwykła, jeśli chodzi o turystów jesteśmy praktycznie sami, dookoła sami pielgrzymi. To dla nich ważna chwila, zaraz zostanie wyniesiona Święta Księga Sikhów. Docieramy do samego budynku, gdzie można podziwiać biały marmur inkrustowany perłami i kamieniami, wyżej jest już tylko złoto zdobione misternymi ornamentami. Udaje mi się jeszcze przedostać do wnętrza świątyni, gdy rozpoczyna się ceremonia (codziennie po 22:00), księga wraca wcześnie rano (po 4:00).

We wnętrzu Harmandir Sahib czyli, Złotej Świątyni.

We wnętrzu od razu widać bogactwo i kunszt wykonania. Ściany pokryte misternymi malowidłami gdzie dominują motywy florystyczne i zwierzęce. W specjalnie oddzielonej części spoczywa Guru Granth Sahib czyli Święta Księga Sikhów. Akurat w tej chwili jest wynoszona na lektyce z baldachimem w kierunku Akal Takh czyli sikhijskiego parlamentu. Znajduje się on vis-a-vis bramy do złotej świątyni. Dla każdego Sikha to wielki zaszczyt nieść choć przez chwilę świętą księgę dlatego częste są zmiany podtrzymujących lektykę. Na pierwszym piętrze z galerii można podziwiać ołtarz, na którym złożona jest księga. Kierując się ku górze docieramy do Sheesh Maral – Sali Zwierciadeł z drewnianym sufitem o ciekawym ornamencie. Polecam jeszcze wejść na dach świątyni można wtedy przyjrzeć się z bliska pokrytej podobnie zresztą jak większa część budynku szczerym złotem kopule, mamy stąd również doskonały widok na jezioro.

Krew w złotej świątyni.

To wspaniałe miejsce było również świadkiem tragicznej historii. Uzbrojeni sikhijscy separatyści zajęli kompleks Złotej Świątyni. Po przedłużającej się okupacji w 1984 roku odpowiedź rządu Indyjskiego była stanowcza. Przypuszczono szturm, na uświęcony teren wjechały czołgi. Walki spowodowały śmierć wielu niewinnych ludzi, którzy dostali się w krzyżowy ogień. Niezależne źródła mówią o ponad 5000 tysiącach ofiar w ludziach. Przez kraj przetoczyła się fala krytyki, wściekłość ludzi spłynęła na rząd. Fatalnie skończyło to się dla Indiry Ghandi, która została zabita niedługo potem przez swoich sikhijskich ochroniarzy. Podczas szturmu bardzo ucierpiał sam kompleks Złotej Świątyni.

Zobacz jeszcze: