Porady, Świat

Na co uważać pod piramidami?

DSC_0291

Odwiedzając Egipt trudno nie zobaczyć piramid i bardzo dobrze, bo powinno się je widzieć. Jednak kompleks w Gizie odwiedzany jest codziennie przez tysiące często zdezorientowanych turystów. Takie warunki dają doskonale pole do popisu dla różnych naciągaczy, namolnych sprzedawców, a nawet złodziei. Ogólne zasady jak nie dać się naciągnąć opisałem wcześniej. Tutaj uwzględniam specyfikę miejsca.

Nie oddawaj aparatu.
Jeśli nie chcesz stracić aparatu absolutnie nie oddawaj go obcym. Może zdjęcie zrobione przez sympatycznego młodzieńca, który zaoferował pomoc nie będzie złe, ale oglądnie je tylko on sam w domowym zaciszu. Zastanawiając się nad wartością, do niedawna twojego sprzętu.

Drogie wielbłądy.
Zdjęcie pod piramidami to fajna sprawa, ale, dopiero, gdy siedzisz na wielbłądzie a w tle widać piramidy robi się świetnie. Ustal, jednak dokładnie cenę. Czasami to, co zapłaciłeś może okazać się opłatą za wejście na wielbłąda. Za zejście jest przewidywana inna odpowiednio wyższa stawka.

Sfinks z plastiku.

Nie ten sfinks nie jest z kamienia, tylko z Chin. Arafatka ma z bawełna tyle wspólnego, co plastikowa torba na zakupy. A papirus to tak naprawdę zadrukowany bambus. Odradzam zakup takich pamiątek. No chyba ze bardzo Ci się podobają. Polecam, wtedy ostro się targować.

Pilnuj swoich rzeczy
Absolutnie podstawowa i oczywista sprawa musisz bardzo uważać na wszystkie swoje rzeczy. W tłumie (praktycznie zawsze w sfinksie) łatwo możesz stać się ofiara kieszonkowców.

Pamiętaj, że wizyta w Gizie ma być przyjemnością. Nie bój sie ze Cie okradną lub oszukają. Pilnuj swoich rzeczy i tyle. Jak podobają się ci pamiątki to je kup (tylko zbij cenę). Najważniejsze tak naprawdę są aparat, dokumenty pieniądze i Twoje dobre samopoczucie. Jeżeli przepłacisz za zdjęcie z wielbłądem trudno powiedzmy ze wspierasz lokalną gospodarkę, gorzej, jeśli stracisz drogi aparat lub paszport.

Zobacz jeszcze:

  • siledhel 15 października 2009 w 16:53

    Byłem tam niedawno i rzeczywiście strasznie dużo nachalnych sprzedawców 🙁 łacznie z tym, że przy sfinksie sprzedawali towar zza krat 😉

  • marian 20 czerwca 2012 w 19:26

    uwazaj na ceny, Sprawdz przed wyjazdem jak niska jest cena oryginalnych egipskich papiatkowych papirusow w Polsce i allegro, w strefie piramid wszytko jest piramidalnie drogie,5 lub 10 razy drozsze niz w dzielnicy koptyjskiej tez handlowej i turystycznej.czyli nic nie kupuj w strefach turystycznych, a np w dzielnicy koptyjskiej jest znany meczet, tamze na schodach za 5 pln, kupisz dywanik modlitewny , wielka arafatke tez za 5 pln z prawdziwej grubej bawelny i inne towary za 10 razy mniej niz w pobliskuch skleikach.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,mozna tanio kupic posazki bogow ,ale nie w strefach turystycznych i nire wtedy jak jest tloczno