Europa, Porady, Świat

Gdzie bez paszportu, czyli podróże na dowód osobisty.

DowodosMamy doskonałe warunki do swobodnego podróżowania. Bilety lotnicze są coraz tańsze a samoloty docierają w najdalsze zakątki globu wraz z nimi znikają kolejne bariery naturalne. Szereg umów międzynarodowych gwarantuje nam swobodę przekraczania granic administracyjnych, znikają, więc i one. Korzystając z tej swobody możemy odwiedzić wiele arcyciekawych miejsc mając przy sobie jedynie dowód osobisty.

Ciągłe pytania.

Stale pojawiają się pytania odnośnie warunków wjazdu do niektórych państw, udzielane są te same odpowiedzi (niektóre niestety błędne). Nie dziwi mnie niepewność ludzi podnoszących te same, często wielokrotnie już rozstrzygnięte kwestie. Inwestując środki finansowe i swój czas każdy wolałby być pewny, że podróż nie zakończy się na granicy.

Dowód osobisty wystarczy:

Źródłem wszystkich informacji są oficjalne biuletyny Ministerstwa Spraw Zagranicznych uzupełnione o doświadczenia własne. Do wjazdu na terytorium wszystkich wymienionych krajów wystarczy nam tylko i wyłącznie dowód osobisty:

Andora

Dowód osobisty lub paszport, ten drugi powinien być ważny minimum 3 miesiące. Na podstawie tych dokumentów w Andorze możemy przebywać maksimum 90 dni.

Austria

Po przyjęciu przepisów wynikających z układu z Schengen 1 grudnia 1997 Austria zniosła kontrole graniczne na przejściach wewnętrznych UE i przejściach granicznych ze Szwajcarią. Brak kontroli nie oznacza, że można przebywać na terytorium tego kraju bez dokumentów. Powinniśmy mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Austrię możemy odwiedzać maksimum przez 90 dni.

Belgia

Możemy przebywać do 90 dni, powinniśmy mieć przy sobie paszport bądź dowód osobisty. Belgia należy do strefy Schengen, co naturalnie oznacza brak kontroli dokumentów na granicach.

Bośnia i Hercegowina

Mimo iż Bośnia i Hercegowina nie jest w UE to od 20 stycznia 2009 roku obywatele państw Unii Europejskiej mogą wjeżdżać na teren tego kraju na podstawie dokumentów innych niż paszport, które potwierdzają tożsamość i obywatelstwo, (czyli nasz dowód osobisty wystarcza). Przepisy obowiązują dla pobytu nie dłuższego niż 90 dni. Oczywiście kontrole na przejściach granicznych prowadzone są normalnie.

Jeśli chodzi o ten kraj to zdecydowanie zalecam zabranie paszportu. Z samym dowodem osobistym będziemy mieli problem z dostępem do wielu usług (głównie medycznych i finansowych).

Bułgaria

Bez względu czy przez Bułgarię przejeżdżamy czy odwiedzamy ją na dłużej (do 90 dni), w obu wypadkach śmiało możemy posługiwać się dowodem osobistym. Bułgaria przystąpi do strefy według planów Schengen dopiero w okolicach marca 2011, więc kontrole graniczne są nadal standardowa procedurą.

Chorwacja

O Chorwacji szerzej pisałem tutaj. Bez problemu możemy posługiwać się tam dowodem osobistym. Jeżeli ktoś z Was miałby ochotę wybrać się tam poza głównym sezonem to polecam przeczytać ten artykuł: Chorwacja we wrześniu.

Cypr

Polacy mogą wjeżdżać na teren kraju i przebywać tam do 90 dni jedynie za okazaniem dowodu osobistego. Dowód wystarczy nam również do odwiedzin tureckiej części wyspy. Naturalnie paszport, jako dokument znacznie wyższej rangi też jest akceptowany. Warto go tam zabrać, bo z Cypru rzut beretem do Turcji gdzie do wjazdu uprawnia tylko ważny paszport i wiza (do zakupienia na przejściach granicznych). Więcej informacji o Turcji: Turcja, paszport czy dowód osobisty?

Czarnogóra

Na dowód osobisty możemy wjechać również do Czarnogóry. Zarówno w celu pobytu jak i celach tranzytowych. Uwaga: pobyt dłuższy niż 30 dni wymaga od nas posiadania ważnego paszportu. W przypadku odwiedzin powyżej 90 dni musimy posiadać lokalną wizę.

Czechy

Do naszych południowych sąsiadów, wystarczy dowód osobisty. Naturalnie brak jest kontroli na granicach. Śmiało można jechać pozwiedzać albo skoczyć kupić czeskie piwo. Warunkiem jest tylko to żebyśmy nie robili zakupów dłużej niż 90 dni;)

Dania

Do odwiedzin Królestwa Dani wystarczy nam dowód osobisty. Od 2001 roku państwo należy do strefy Schengen, więc wjeżdżamy tam swobodnie bez kontroli granicznej. Wizyta nie może być dłuższa niż 3 miesiące w innym wypadku musimy starać się o pozwolenie na pobyt.

Estonia

To nadbałtyckie państwo śmiało możemy odwiedzać (do 90 dni) tylko na podstawie dowodu osobistego. Od 2008 Estonia w pełni zniosła kontrole graniczne dla obywateli państw ze strefy Schengen.

Finlandia

Do odwiedzin u Finów wystarczy nam spokojnie dowód osobisty. Obejdzie się również bez kontroli granicznych. Wizytę bez dodatkowych pozwoleń możemy im składać do 90 dni.

Francja

Jeśli wybieramy się do kraju bagietek i wieży Eiffla wystarczy nam tylko dowód osobisty. Nie będziemy również nękani żadnymi kontrolami granicznymi. Bagietkami możemy się raczyć nie dłużej niż 90 dni.

Grecja

Odwiedzając kraj, który dal podwaliny dla współczesnej cywilizacji europejskiej wystarczy nam dowód osobisty. Kraj Apolla i Dionizosa należy do strefy Schengen, obędzie się, więc bez kontroli. Z greckiej gościnności możemy korzystać do 90 dni.

Gujana Francuska

Tu sprawa jest ciekawa. Gujana Francuska (absolutnie nie mylić ze „zwykłą” Gujaną) to część Francji (tak zwany departament zamorski). A jako, że Francja należy do UE, Gujana Francuska jest automatycznie terytorium UE. Polacy mogą, więc odwiedzać terytorium tego kraju tylko na podstawie dowodu osobistego. Zdecydowanie radzę zabrać jednak paszport. Z Gujaną Francuską graniczy Surinam i Brazylia a do odwiedzenia obu potrzebny jest Nam paszport.

Gwadelupa, Martynika, Reunion

Czyli kolejne zamorskie terytoria Republiki Francuskiej. Sytuacja identyczna jak w przypadku Gujany Francuskiej.

Hiszpania

Do wjazdu i pobytu na terenie Królestwa Hiszpanii wystarczy nam dowód osobisty. Nie musimy posiadać paszportu. Kraj korridy możemy odwiedzać bez dodatkowych pozwoleń przez 90 dni. Taka sama sytuacja obowiązuje w przypadku wizyty na Wyspach Kanaryjskich (terytorium Hiszpanii).

Irlandia

Jeśli znudziła się Wam „druga Irlandia”, zawsze możecie zobaczyć tą pierwszą ;), bez kontroli granicznych i naturalnie bez paszportu. Wystarczy sam dowód osobisty.

Islandia

Jeśli tylko najdzie Nas ochota na kąpiel w wodach geotermalnych, z których słynie Islandia, możemy śmiało jechać tam z dowodem osobistym (przejścia lądowe i morskie). Uwaga Islandia nie należy do Unii Europejskiej, jednak nie spodziewajmy się kontroli dokumentów – Islandia w 2001 roku podpisała traktat z Schengen. Kąpieli można zażywać nie dłużej niż 90 dni.

Lichtenstein

Do wjazdu na teren malutkiego, ale bogatego Księstwa Lichtensteinu wystarczy nam dowód osobisty. Ze względu na ceny usług i towarów warto zabrać więcej środków pieniężnych.

Litwa

Nasi nadbałtyccy sąsiedzi kontrole graniczne znieśli z końcem 2007 roku a dla ruchu lotniczego w roku 2008, skutkuje to naturalnie brakiem kontroli. Dokumentem wystarczającym do odwiedzenia Litwy jest dowód osobisty.

Luksemburg

Do 90 dni na terenie Wielkiego Księstwa Luksemburga możemy przebywać mając przy sobie tylko dowód osobisty. Brak kontroli granicznych zapewnia układ z Schengen.

Łotwa

Do Łotwy również wjedziemy bez kontroli granicznych, naturalnie wystarczy mieć przy sobie tylko dowód osobisty.

Macedonia

Granice Macedonii możemy przekraczać (cele tranzytowe i pobyt do 90 dni) na podstawie dowodu osobistego. Zalecam jednak zabranie paszportu. Co z tego, że wjedziemy tam na dowód osobisty jak będziemy mieli problemy z załatwieniem takich podstawowych spraw jak nocleg (większość hoteli wymaga paszportu).

Malta

To malutkie państwo zajmujące kilka wysp nieopodal Sycylii, dostępne jest dla nas bez przeszkód. Wystarczy tam mieć przy sobie tylko dowód osobisty, paszport jest zbędny. Maltę odwiedzimy bez kontroli granicznych.

Monaco

Mimo iż Księstwo Monako nie należy formalnie do układu z Schengen to odwiedzimy to państwo miasto tylko na podstawie dowodu osobistego. Wjazd na teren księstwa jest bez problemowy, ma ono, bowiem otwarte granice z Francją.

Holandia

Kraj wiatraków i polderów zobaczyć możemy korzystając wyłącznie z dowodu osobistego. Przyjezdnych nikt nie kontroluje, bowiem Holandia od wielu lat należy do strefy Schengen.

UWAGA!:

Jeżeli chodzi o terytoria zależne Holandii, dokładniej Królestwa Niderlandów (tak brzmi pełna nazwa), czyli: Antyle Holenderskie i Arubę odwiedzić możemy je tylko i wyłącznie na podstawie ważnego paszportu, dowód osobisty nie jest akceptowany.

Niemcy

Do naszych zachodnich sąsiadów możemy wpaść z wizytą korzystając tylko z dowodu osobistego. Nie spodziewajmy się jednak, że będziemy musieli go gdzieś pokazywać -Niemcy należą przecież do strefy Schengen.

Norwegia

Kraj trolli i fiordów zobaczyć możemy dysponując jedynie dowodem osobistym. Mimo, że Norwegia nie należy do Unie Europejskiej nikt nie będzie robił nam żadnych problemów z powodu braku paszportu.

Portugalia

Kraj nieustraszonych żeglarzy odwiedzić możemy mając tylko dowód osobisty. Zero kontroli na granicach.

Madera i Azory

Czyli portugalskie regiony autonomiczne. Obowiązują na nich dokładnie takie same zasady wjazdu jak do kontynentalnej części Portugalii, wystarczy mieć, więc tylko dowód osobisty.

Rumunia

Ziemie hrabiego Drakuli zobaczyć możemy zabierając ze sobą jedynie dowód osobisty. Od niedawna Rumunia zniosła również kontrole graniczne dla obywateli strefy Schengen.

San Marino

To malutkie państwo leżące we Włoszech odwiedzimy legitymując się tylko dowodem osobistym. Paszport nie będzie nam potrzebny zarówno w San Marino, jak i we Włoszech. Uwaga pobyt w San Marino trwający więcej niż 10 dni należy zgłosić w lokalnym posterunku policji (żandarmeria).

Serbia

Od niedawna również Serbia zgodziła się na ruch obywateli UE i kilku innych europejskich państw tylko na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Słowacja

Naszych południowych sąsiadów odwiedzimy dysponując jedynie dowodem osobistym. Zarówno Polska jak i Słowacja jest w strefie Schengen. Oznacza to brak jakichkolwiek kontroli na granicy.

Słowenia

Do odwiedzin w Słowenii potrzebujemy tylko dowód osobisty. Granice z państwami ze strefy Schengen są otwarte. Na granicy z Chorwacją obowiązują pełne kontrole graniczne (żeby przekroczyć tą granicę nie będziemy potrzebowali paszportu, pisałem o tym tutaj).

 

Szwajcaria

Mimo, że Szwajcarzy nie są w Unii Europejskiej to odwiedzimy ten alpejski kraj bez żadnych przeszkód. Potrzebujemy tylko dowodu osobistego. Kontrole na granicach Szwajcarii zostały zniesione po podpisaniu przez to państwo układu z Schengen.

Szwecja

Dokumentem wystarczającym do odwiedzi w tym skandynawskim królestwie jest dowód osobisty. Paszport nie jest wymagany. Nie spodziewajmy się kontroli granicznych, dotyczy to zarówno przejść lotniczych jak i morskich.

Watykan

Watykan i Włoch podpisały porozumienie zwane Traktatem Laterańskim. Na jego mocy przepisy wjazdowe w Watykanie są takie same jak we Włoszech. Wystarczy, więc mieć przy sobie jedynie dowód osobisty.

Węgry

Matecznik gulaszu odwiedzić możemy dysponując jedynie dowodem osobistym. Na granicach z państwami z Unii Europejskiej brak kontroli granicznych. Gulasz jeść możemy śmiało przez 90 dni po tym czasie należy starać się o dodatkowe pozwolenia.

Wielka Brytania

Albion odwiedzimy mając przy sobie tylko dowód osobisty. Sprawdzone przez setki tysięcy polaków. Kontroli granicznych brak.

Włochy

Kraj pizzy zobaczymy mając przy sobie dowód osobisty, paszport nie jest nam tam niezbędny. Brak kontroli granicznych zapewnia układ z Schengen. Rewelacyjnym włoskim żarciem objadać możemy się do 90 dni ciągłego pobytu. Jeśli planujemy robić to dłużej trzeba postarać się o pozwolenie na pobyt i zapytać lekarza 😉

Wyspy Kanaryjskie

Do odwiedzin na Wyspach Kanaryjskich wystarczy nam dowód osobisty. Wynika to z tego, że wyspy to terytorium Hiszpanii. Paszport nie jest potrzebny. Pamiętajcie mimo braku kontroli dowód tożsamości należy wziąć ze sobą. Często proszą o niego hotele przy zakwaterowywaniu.

Wyspy owcze

Wyspy leżące na morzu norweskim są terytorium zależnym Danii. Odwiedzać możemy je na podstawie ważnego dowodu osobistego. Radzę się ciepło ubrać 🙂

Co paszport to paszport.

Prawda jest taka, że w podróży zawsze warto mieć ze sobą paszport. Jest on dokumentem wykluczającym wszystkie niejasności i honorowanym we wszystkich państwach świata. Więc jeśli nie masz paszportu lub kończy się czas jego ważności, nie czekaj dłużej tylko złóż wniosek.

Zobacz jeszcze:

 • Ewelina 14 października 2009 w 13:20

  Potwierdzam, że do Bługarii nie potrzeba paszportu. Ja akurat maiałam ale koleżanka wzięła tylko dowód osobsity. Z tego powodu nie mogła razem z nami wybrac się do Stambułu. Zgadzam się ze stwierdzeniem autora, że warto zabierac paszport zawsze ze sobą 🙂

 • siledhel 15 października 2009 w 16:50

  Z danią też prawda 🙂 bez problemu i bez zbędnych kontroli 😀 siedziałem tam ponad pół roku i jakoś nikt nie miał problemu 🙂

 • Tomek 16 października 2009 w 22:35

  Heh ze wszystkim prawda 🙂

  @Ewelina
  Cieszy mnie to, że się ze mną zgadzasz. Nidy nie wiadomo kiedy paszport będzie nam potrzebny więc… sprawa jest prosta warto go zabrać ze sobą.

 • anonim 11 stycznia 2010 w 16:45

  ja kiedys moglem jechac do korei ale….. nie mialem paszportu…

 • Ola 23 lutego 2010 w 23:38

  czy na dowód osobist można sie zameldowac w hotelu z dziećmi,bo słyszałam ,że trzeba miec paszport?Mozna przekroczyc granice,ale nie można nocowac w hotelach na dowod osobisty.

 • kasia 25 lutego 2010 w 17:45

  prosze mi powiedziec córka teraz bedzie leciec do Hiszpanii czy musi miec paszport ,czy wystarczy dowód osobisty?????

 • MB 7 marca 2010 w 16:55

  @Ola

  Ale o który kraj Ci chodzi ? Konkretniej plis 🙂

 • lucek 3 kwietnia 2010 w 22:51

  Do Wlk. Brytanii i Irlandii śmiało można wjechac na dowód osobisty jednakże są kontrole dokumentów, bo te kraje nie są w strefie Schengen.

 • lucek 3 kwietnia 2010 w 22:55

  Tak do ułatwienia dodam że do wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej plus kraje które nie są w Unii Europejskiej tak jak: Norwegia, Islandia, Szwajcaria nie potrzebny jest nam paszport wystarczy dowód osobisty

 • Veronika 11 lipca 2010 w 22:17

  Jeżeli jadę do Słowacji na pewno wystarczy mi tylko dowód osobisty?????

 • Tomek 20 lipca 2010 w 18:35

  @Veronika
  Tak na 100%! Miłych wakacji 🙂

 • Kasia 27 lipca 2010 w 6:58

  a jak to jest z przejazdem przez serbie? bo chce jechac do grecji wiec bede przejezdzac, a nie mam paszportu

 • Tomek 27 lipca 2010 w 11:45

  @Kasia
  Wystarczy sam dowód zgodził się na to niedawno (bodajże w maju) rząd serbski. Ważna sprawa! Przejeżdżając przez Serbię musisz mieć ubezpieczenie OC na ruch zagraniczny tzw. „zieloną kartę”. Musi być w niej wyraźnie zaznaczone (znaczek „SRB”), że ubezpieczenie działa na terenie tego kraju.

 • Kasia 28 lipca 2010 w 9:10

  ale ja jade autokarem, wiec to tez jest wtedy potrzebne…?

 • dariusz 8 sierpnia 2010 w 0:51

  czy moge wyjechac z anglii do egiptu na dowod polski

 • Tomek 8 sierpnia 2010 w 14:14

  @Kasia
  Nie, takimi sprawami zajmuje się właściciel pojazdu.

  @dariusz
  Nie absolutnie nie możesz! Do wjazdu na teren Egiptu potrzebny jest paszport.

 • @dam 15 sierpnia 2010 w 21:43

  Podobno na polskich lotniskach wymagany jest paszport przy wylocie do Norwegii. Nie zdążę wyrobić paszportu a wybieram sie do tego kraju. Czy w związku z tym muszę wybrać trasę okrężną?
  I jeszcze jedna kwestia: w dowodzie nie mam zameldowania, wpisane jest „BRAK”. Czy to może powodować jakieś problemy?

  • Tomek 16 sierpnia 2010 w 0:08

   @ @adam
   Z tego co podaje ambasada norweska na swojej stronie w zupełności wystarczy polski dowód osobisty. Możesz zadzwonić do ambasady norweskiej: +48 22 696 40 30 i osobiście się upewnić.

   Druga sprawa to służby graniczne na lotnisku: nie powinny wymagać paszportu. Proponuję do nich po prostu zadzwonić bądź napisać: okecie@strazgraniczna.pl, +48 22 500 35 05. W razie problemów możesz powołać się na to co powiedzą Ci w ambasadzie.

   Podobne problemy na lotnisku mieli ludzie lecący do Chorwacji, pisałem o tym tutaj: Chorwacja paszport warto przeczytać sam artykuł i komentarze.

   Pozdrawiam i mam nadzieję, że podróż się uda 🙂

 • martyna 31 sierpnia 2010 w 23:39

  Witam mam takie pytanie na temat Włoszech
  tutaj jest napisane , ze mozna leciec na dowod.
  ale ze paszport „nie jest nam tam niezbędny”
  jezeli cos jest nam niezbedne ” to znaczy ze potrzebna , ale jezeli nie jest niezbedny to znaczy ze wystarczy dowod
  tak zrozumialam, w kazdym razie , wie ktos moze cos wiecej na ten temat?
  chodzi o to , ze nie potrzebuje leciez na wiecej niz 90 dni czy cos, chodzi mi tylko o pare dni. u kolezanki
  zadnych hoteli , rejestracji itd.

  • Tomek 1 września 2010 w 11:38

   @Martyna

   Dobrze to rozgryzłaś 🙂 paszportu nie potrzebujesz wystarczy sam dowód osobisty. Sprawdziłem to empirycznie w te wakacje.

   Miłej wycieczki! Pozdrów koleżankę 🙂

 • magda 1 września 2010 w 21:33

  hej czy do palestyny – ziemi sw musze miec paszport?:)

  • Tomek 31 października 2010 w 13:32

   @magda
   Nie ma wyjścia musisz.

 • kinga 3 listopada 2010 w 14:24

  wiem, wiem wszystko jest napisane, ale wolę się upewnić:)
  lecę w grudniu na parę dni do Londynu, oczywiście tam wystarczy dowód, a czy na lotnisku mogą się przyczepić i go zażądać?
  a w razie czego i ile mniej więcej trzeba czekać na wydanie paszportu?

 • Kasia 23 listopada 2010 w 14:56

  Z powyzszej wypowiedzi zrozumialam ze do Egiptu potrzebny jest paszport i nie podlega to zadnej dyskusji.

  Jednak moja sytuacja wyglada tak ze posiadam paszport i jest on wazny ale na moje nazwisko panienskie. Natomiast mam dowod osobisty na nazwisko po mezu. Zastanawiam sie czy moge uzyc mojego paszportu w podrozy do Egiptu? W tym sensie ze chcialabym wiedziec czy jest legalne poslugiwanie sie dokumentem na nazwisko panienskie.

  Z gory dziekuje za odpowiedz
  Kasia

 • Tomek 27 grudnia 2010 w 7:31

  Jadę autokarem do Grecji przez Serbie i Macedonie,co do tej pierwszej to wystarczy dowód a jak wygląda spr z Macedonią ?

 • aga 11 stycznia 2011 w 18:11

  czy jadąc na wycieczkę parodniową do Litwy potrzebny jest paszport?

 • rena 10 lutego 2011 w 19:43

  czy lecąc na cypr z wielkiej brytani potrzebuje paszport????pomozcie:)

 • Adam 25 lutego 2011 w 19:47

  moja dziewczyna przyjeżdża do Norwegii i z tond chcemy lecieć do Hiszpanii, czy na przelot z Norwegii do Hiszpanii będzie jej potrzebny paszport?

 • Monika 8 kwietnia 2011 w 20:38

  Czy żeby jechać do Litwy dzieciom wystarczy tylko dowód osobisty tymczasowy?

 • Janusz 11 maja 2011 w 11:28

  Witaj Tomku. Nie dawno trafiłem na Twojego bloga, a mam sporą wiedzę na temat, gdzie mozna jechać na dowód osobisty i chciałbym się z Tobą i innymi podzielić informacjami. Otóż pominąłeś Albanię, gdzie już od maja 2009 można jeździć na dowody i sądzę, że w tej chwili jest już coraz mniej problemów w hotelach i bankach z obsługą turystów z dowodami.
  Poza tym można jeździć do Gruzji. Tej informacji nie znajdziesz na żadnej polskiej stronie internetowej, lecz informuje o tym IATA oraz MSZ-ty niektórych eurpoejskich państw np. Niemiec. Oczywiście wchodzi w grę tylko droga lotnicza, bo Gruzja graniczy tylko z państwami, gdzie wymagane są paszporty i wizy i musi być to lot ze strefy Schengen do Gruzji. Poza tym podobno są problemy, gdy ktoś leci przez Łotwę linimi Air Baltic (a są to najtańsze bilety).
  Mam jeszcze wiedzę, gdzie obywatele innych Państw Unii Europejskiej mogą jeszcze jeździć na dowody, zatem jest szansa, że wkrótce Polaków tam wpuszczą, a może nawet i teraz któremuś z naszych rodaków uda się prześlizgnąć. Jeśli ktoś chce to się podzielę.

 • Agata 12 maja 2011 w 18:20

  Witam, w te wakacje planuję jechać do Bułgarii. Z tego, co mi wiadomo, to paszport nie jest potrzebny, ale dowod. Jeżeli nie mam 18 lat, to wystarczy dowód tymczasowy?

 • Tomek 16 maja 2011 w 20:38

  @Janusz

  Dziękuję serdecznie za tak obszerny komentarz! Wkrótce planuję przywrócić blog do życia. W planach znalazła się również aktualizacja artykułu „Gdzie bez paszportu…” i na pewno dodam Twoje spostrzeżenia.

 • Janusz 19 maja 2011 w 15:24

  Fajnie! Takie informacje są na pewno przydatne wielu podróżującym. Z mojej strony będę pilnie śledził zmiany i jak coś znajdę to napiszę.

 • Monika 23 maja 2011 w 12:11

  do Hiszpanii leciałam na dowód – wystarczył:)

 • Gabrysia 20 czerwca 2011 w 11:30

  czy do czarnogóry można jechać autokarem na dowód osobisty?

 • Jasek 23 czerwca 2011 w 22:41

  Czy do Bułgarii wystarczy paszport, który mam ważny do 27 sierpnia tego roku? Tydzień pobytu, osoba nie pełno letnia.

 • Asia 29 czerwca 2011 w 0:21

  Czy z Szkocji da się jechać na wyspy kanaryjskie tylko z dowodem osobistym

 • monika 29 czerwca 2011 w 1:04

  hej, czy moze ktos ma doswiadczenia z odprawy celnej w Islandii? Chcialam potwierdzic ze mozna tam podrózowac na dowodzie osobistym. Z góry dziekuje za info 🙂

 • Kaśka 2 sierpnia 2011 w 23:11

  Jedziemy autem do Czarnogóry przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię przy czym w serbi chcemy zostać na kilka dni w belgradzie. Czy koniecznie muszę mieć paszport, bo w biurze podróży poinformowano mnie, że z samym dowodem mogę mieć w serbii problem.

 • Agnieszka 21 sierpnia 2011 w 13:21

  Witam, w tym roku na wczasach byłam w Cro ale na wycieczke udałam się także do BIH .Nie było najmniejszego problemu z wjazdem na dowód. Pozdrawiam.Dodam tylko,ze w BIHu wystarczy mieć euro, gdyż w każdym sklepie nie ma problemu z zapłatą za zakupy, to naprawdę tanie państwo.

 • Natalia 23 września 2011 w 13:03

  Hej mam pytanie:) w pazdzierniku lece na Ibize i tak sie zastanawiam czy do rejestracji w hotelu potrzebny mi jest paszport czy wystarczy dowod?? i czy moge lecieic na dowod??

 • paula 23 września 2011 w 19:36

  czy na gran canarie moge leciec z uk na dowodzie osobistym? wlasnie zobaczylam ze skonczyl mi sie paszport a wylot juz 7 dni ;/ prosze o pomoc

 • Halszka 30 listopada 2011 w 1:04

  Do Norwegii latam bez paszportu na dowod osobisty nigdy nie mialam problemow od 4-ch lat.W UK tez na dowod osobisty i stad latam do bez problemow do Hiszpanii.Portugalii wiec potwierdzam co napisal Tomek..Pozdrawiam i zycze milych wojazy:D

 • Mariusz 6 grudnia 2011 w 19:07

  planuję wylot na Cypr z dziećmi w wieku 3 i 13 lat.Czy wystarczy im dowód tymczasowy i dowody osobiste dla dorosłych.
  Pozdrawiam

 • Justi 15 grudnia 2011 w 15:20

  jak wygłąda sprawa z Turcją ??ktoś się orientuje ?!

 • Hubert 15 stycznia 2012 w 17:25

  Przy Islandii miało chyba być: „przejścia lotnicze i morskie”. Islandia jest przecież wyspą.

 • beata 19 kwietnia 2012 w 13:50

  Mnie interesuje Egipt, chcialabym tam jechac ale paszportu nie mam, moge jechac na dowod osobisty czy to raczej nie przejdzie?

 • Ania 21 kwietnia 2012 w 22:19

  Hej,chce leciec na pare dni z anglii do hiszpanii …posiadam dowod osobisty ,ale jest wazny tylko przez 1 miesiac.Czy wciaz moge leciec i wrocic zanim skonczy sie waznosc dowodu?

 • Wiktoria 28 kwietnia 2012 w 17:06

  Mam pytanie , bo w wakacje lecę do Anglii (mam 14 lat) i czy mogę lecieć na dowód tymczasowy ? a z Anglii do Polski przelot na dowód tymczasowy tez będzie możliwy ?

 • Ola 29 maja 2012 w 16:57

  Chciałabym jechać na początku lipca na Litwę, na wycieczkę szkolną. Nie mam niestety paszportu.. Czy na pewno nie będzie żadnych problemów, jeśli pojadę z wyrobionym tymczasowym dowodem ? Mam 15 lat, a dowód taki można bezproblemowo wyrobić u mnie w mieście. WAŻNE, BO MUSZĘ JUŻ DAĆ ODPOWIEDŹ :C

 • podrozniczka 23 czerwca 2012 w 0:34

  Witam;) mam pytanko: jezeli chce leciec z irlandii do rumunii wystarczy mi tylko dowod osobisty? Z gory dziekuje za odpowiedz.

 • ew 24 czerwca 2012 w 12:54

  do moniki – w padzierniku bylam na islandii i z paszpotrami odprawa byla , kazdy mial:)

 • Łukasz 2 lipca 2012 w 13:51

  mam pytanie czy jadąc przez Serbię do Macedonii wjadę na dowód osobisty ???

 • artur 4 lipca 2012 w 15:22

  córka ma 14 lat i tymczasowy dowód osobisty czy może jechać ze mną do szwajcarij

  • Tomek 5 lipca 2012 w 14:00

   Witam, najlepiej będzie skontaktować się z ambasadą Szwajcarii :).

 • Bartek 18 lipca 2012 w 17:27

  Hej, mam pytanie, czy do Monaco można jechać jedynie z dowodem osobistym?

 • slawek 5 września 2012 w 17:56

  czy do szwajcarii i po szwajcarii mozna jehać na dowód osobisty

 • maria 16 października 2012 w 15:30

  wlipcu chce leciec samolotem na Sardynie (Wlochy) czy wystarczy dowod osobisty…bede tam tylko 3 tygodnie

 • MM 24 listopada 2012 w 21:27

  Bartek, Sławek:
  zarówno do Monako jak i Szwajcarii można jechać na sam dowód osobisty – sprawdziłam to w obu krajach na własnym przykładzie 🙂

 • podróże blog 3 grudnia 2012 w 14:25

  Tak to jest z tymi dowodami jedni respektują drudzy niestety nie. Fajny artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

 • ~~ 16 stycznia 2013 w 17:57

  5 lata temu mając 17 lat wjechałem do Chorwacji na tymczasowym dowodzie, w tym roku Chorwacja ma wejść do UE więc tym bardziej będą honorowane na przejściu granicznym nasze dowody, odprawa celna nie zniknie ale nie będzie problemów Tak samo przejechałem na dowodzie z Chorwacji do Bośni i Hercegowiny, zero problemów na dowodzie tymczasowym. Do ziemi świętej/Izraela/Palestyny potrzebny jest paszport.
  Z kraju UE jadąc do kraju ,który jest członkiem UE plus ma podpisany układ z Schengen można jechać na dowodzie, obojętnie czy to z Francji do Grecji, z Polski do Hiszpanii, z Norwegii do Portugalii, te kraje są w strefie Schengen czyli można podróżować z dowodem osobistym. Jeżeli ktoś chce lecieć z Polski/Anglii/Francji do Tunezji/Egiptu i gdzieś tam hen za Europe (o ile terytorium nie należy do któregoś z krajów ,który jest w UE) na wczasy potrzebny jest paszport. W 1997 roku (czyli przed wejściem Polski do UE) wjechałem bez problemu (czyt. bez kontroli granicznej) do Monako, ponieważ jak jest wyżej napisane, Monako ma otwarte granice z Francja.