Porady, Świat

Jak uniknąć wbicia pieczątki na
izraelskiej granicy.

małyJedziesz do Izraela? Pewno już wiesz, że tamtejsza pieczątka w paszporcie oznacza problemy z wjazdem do kilku państw. Konkretnie, których pisałem wcześniej: Gdzie nie wjedziesz z izraelską pieczątką. Tutaj przeczytasz o tym jak praktycznie uniknąć wbicia takiej pieczątki.

Przekraczając granice Izraelska będziesz musiał kilkakrotnie legitymować się paszportem. Jednak najistotniejsze to odprawa paszportowa (zazwyczaj ostatni etap) wbijana jest wtedy do twojego paszportu pieczątka wjazdowa. Stanowi ona nie lada problem dla osób chcących odwiedzić kraje, niemające najlepszych stosunków z Izraelem.

Jak uniknąć jej wbicia?

1. Poproś o nie wbijanie pieczątki (no stamp please) -jeżeli nie czujesz sie pewny w swoim angielskim (spokojnie wystarczą podstawy) poproś kogoś lepiej mówiącego, aby szedł zaraz przed Tobą i w razie potrzeby służył pomocą, (jeżeli nie podróżujesz indywidualnie, zawsze możesz zwrócić się z prośbą o pomoc do swojego pilota)

2. Najprawdopodobniej zostaniesz zapytany, dlaczego nie chcesz pieczątki. Najlepiej odpowiedzieć, że często podróżujesz i niewykluczone, że odwiedzisz w przyszłości jakiś kraj, w którym pieczątka będzie problemem. Mogą zapytać się wtedy:, jaki kraj konkretnie chcesz odwiedzić. Odpowiedz, że jeszcze nie masz sprecyzowanych planów.

Z własnego doświadczenia wiem, że warto dodać, że cała sytuacja jest mocno niesprawiedliwa i krzywdząca dla mieszkańców Izraela. Po takim tekście, dziewczę z okienka zamrugało i uśmiechnęło się, a ja dostałem od razu swój druczek.

Dalej (lub wcześniej) będą standardowe pytania:, po co jedziesz do Izraela? Co robiłeś w kraju, z którego wjeżdżasz? Ile czasu masz zamiar spędzić w Izraelu? Do jakiego miasta jedziesz?

3. Dostaniesz niebieski druczek (po hebrajsku i angielsku) do wypełnienia.
4. Musisz wypełnić czytelnie wszystkie rubryki, zerknij na wzór:

Izrael wzór druku mniejszy

5. Jeżeli podróżujesz z kimś pod opieka np. matka z dzieckiem musisz wypełnić dwa osobne egzemplarze.
6. Oddajesz karteczkę do okienka. Dane sprawdzane są z paszportem.
7. Dostajesz pieczątkę, ale nie w paszporcie. Przybijana jest ona na niebieskim druczku.
8. Dostajesz z powrotem swój paszport, z niebieską karteczką w środku.

Pilnuj swojej niebieskiej karteczki z pieczątką (najlepiej wsadź ją w paszport). Potrzebna będzie Ci przy wyjeździe z Izraela. Oddasz ja wtedy pogranicznikowi.

I tyle! Mało w tym filozofii prawda :)? Tak swoja droga w niektórych przypadkach (Syria) brak pieczątki nie zda sie na wiele (poznają, że byłeś/aś w Izraelu po stemplu wyjazdowym z Egiptu). Więc nawet, jeśli jakimś cudem (mogą być po prostu złośliwi) wbiją Ci do paszportu ten nieszczęsny znaczek świat sie nie kończy 😉

Zobacz jeszcze:

  • iTomek 28 sierpnia 2010 w 15:11

    Dlatego wybierając się do Izreala do kosztów wyjazdu trzeba doliczyć po powrocie wymianę paszportu na nowy 😉 Najpewniejszy sposób uniknięcia kłopotów później. Znane i praktykowane w liniach lotniczych 🙂

  • Gosiak 10 stycznia 2011 w 12:30

    Byłam w Izraelu i niestety prośby nie pomogły, dostałam pieczątkę. Na szczęście nie wybieram się poki co do krajów nierespektujących Izraelu. No i zawsze mogę zmienić paszport..:)

  • marian 20 czerwca 2012 w 19:20

    bardziej wazne jest unikniecie wbicia do paszportu takze drugiej pieczatki np egipskiej, Funkcjonariusze graniczni krajow muzlmanskich od lat znaja nazwy przejsc granicznych do izraela ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,czyli tu jest pies pogrzebany