Góry, Polska - wycieczki

Korona Gór Polskich.

Korony Ziemi większość z nas raczej nie zdobędzie. Jest jednak coś na osłodę! Korona Gór Polski to ciekawy projekt polegający na odwiedzeniu najwyższego i dostępnego turystycznie szczytu z każdego pasma górskiego Polski.

W 28 szczytów po górach Polski.

Cała idea Korony Gór Polski została zaproponowana przez ludzi związanych z magazynem i towarzystwem „Poznaj Swój Kraj” (zajmującym się promocją i popularyzacją turystyki w wydaniu krajowym – w skrócie robią dobrą robotę;)). Wszystko polega na odwiedzeniu dwudziestu ośmiu szczytów, po jednym najwyższym z każdego pasma górskiego. Wyjątek zrobiono przy dwóch szczytach w pasmach Gór Bialskich i Złotych – przez ich najwyższe wzniesienia nie biegną szlaki turystyczne, zastąpiono je, więc niższymi z łatwym dostępem dla turystów. Pomysł przypadł mi do gustu – dobra motywacja, aby ruszyć w nowe rejony.  W kilku wymienionych pasmach nigdy nie byłem a o dwóch w ogóle nie wiedziałem.

Lista szczytów Korony Gór Polski.

Korona Gór Polski - wykaz szczytów.

Korona Gór Polski - wykaz szczytów.

Korona Gór Polskich – mapa.


Wyświetl większą mapę

Odznaka Klubu Zdobywców Gór Polski

Jeżeli ktoś chce mieć jakąś materialną pamiątkę powinien zgłosić się do Klubu Zdobywców Gór Polski (prowadzonego pod patronatem magazynu „Poznaj Swój Kraj”). Aplikować można od 5 roku życia (super pomysł na zainteresowanie dzieci turystyką górską). Po wniesieniu opłaty za wpis i książeczkę KGP (całość w okolicach 40zł licząc z wysyłką) nadawany jest tytuł kandydata. Po zakupie, w książeczce dokumentujemy wejścia na szczyty (z tego, co pamiętam: wcześniejsze się nie liczą). Na koniec wszystko oceniane jest przez „Lożę Zdobywców” i uroczyście nadawany jest tytuł „Zdobywcy Korony Gór Polski”.

Przydatne linki:

Regulamin klubu zdobywców.

Jak już pisałem idea „Korony Gór Polski” spodobała mi się i przymierzam się do złożenia aplikacji. A wy jak uważacie? Ciekawa sprawa czy przerost formy nad treścią?

 

Zobacz jeszcze:

 • Ania A. 16 września 2011 w 0:17

  Super pomysł! Tylko trochę szkoda, że nie można zaliczyć szczytów zdobytych przed złożeniem aplikacji 🙁 (tak wyczytałam w regulaminie)…

 • Łukasz 20 września 2011 w 21:20

  Też mi się podoba ten pomysł. Niedawno przystąpiłem do klubu i od tego czasu zdobyłem już jeden ze szczytów.

 • Tomek 21 września 2011 w 23:12

  @Ania A.
  Niestety jest tak jak napisałaś. Chociaż z drugiej strony to doskonały sposób żeby odwiedzić już znane szczyty raz jeszcze 🙂

  @Łukasz
  Ja wciąż jestem na etapie „myślenia o złożeniu aplikacji” 😉

 • Łukasz 24 września 2011 w 21:48

  Mój pierwszy szczyt koronny odkąd jestem członkiem klubu to Wysoka w Pieninach. Relację umieściłem na moim blogu. Może jeszcze w tym roku uda mi się wejść na Czupel w Beskidzie Małym.

 • Jacek 26 czerwca 2012 w 13:23

  Pomysł fajny nawet nie wiedziałem, że takowy ruszył, widzę, że jeszcze kilka szczytów mi zostało do zdobycia.