Świat

Manikarnika Ghat.

Ghat Manikarnika to marzenie wielu Hindusów. Nie było by w tym nic dziwnego. Tyle, że często jest to ich ostatnie marzenie.

Ghaty to w zasadzie schody prowadzące do rzeki. Mają szereg różnych funkcji, społecznych i kulturowych. Najważniejszym i przy okazji najstarszym ghatem w Varanasii jest Manikarnika Ghat. To najświętsze miejsce kremacji zwłok nad Gangesem.

Według hinduskiej mitologii, wrzucenie prochów do tej rzeki zatrzymuje proces reinkarnacji, dusza jest zbawiona.  Nic, więc dziwnego, że Manikarnika Ghat jest „czynny” całą dobę. Legenda głosi, że święty płomień, od którego odpala się każdy stos nie gasł od 3000 lat. W istocie, to bardzo możliwe, gdyż proces kremacji zwłok trwa nieprzerwanie.

Do spopielenia jednego ciała potrzeba ok 200kg drewna, jest to bardzo kosztowny wydatek. Najpopularniejszym, bo najtańszym drewnem jest drewno bananowe, którego stosy położone są na najwyższych stopniach Manikarnika Ghat. Są tam również wielkie wagi, których używa się do ważenia drewna a tym samym obliczenia kosztów ceremonii. Rodziny zamożne mogą sobie pozwolić na dużo droższe, aromatyczne drewno sandałowe. Niektórych biedniejszych rodzin nie stać nawet na zakup pełnego ładunku drewna najtańszego sortu, stąd czasem w Gangesie pływają na wpół spopielone ciała.

Stosy drewna gotowe do zważenia.

Stosy drewna gotowe do zważenia.

Zwłoki tuż przed spaleniem zanurzane są w świętym Gangesie.  Następnie składa się je na przygotowanym wcześniej stosie. Całość zapala się świętym płomieniem przeniesionym z najwyższych stopni ghatu. Przy paleniu zwłok oprócz domów (ludzi obsługujących ceremonie – pochodzących z najniższej kasty) obecny jest członek rodziny. W przypadku zwłok kobiety jest to jej mąż lub najstarszy syn, zaś, jeśli palony jest mężczyzna towarzyszy mu w ostatniej wędrówce najstarszy syn. Obowiązkiem członka rodziny jest rozbicie czaszki bambusowym kijem. Według wierzeń, wówczas wydostaje się dusza zmarłego. Zabieg ten jest konieczny do zbawienia.

Jeden stos płonie przez około 7 godzin, równocześnie pali się ich około ośmiu. Na najwyższych stopniach spopielani są bramini, osoby z najwyższej kasty. Nie wszyscy są paleni. Ciała dzieci, kobiet w ciąży oraz świętych mężów Sadhu są wrzucane w środek Gangesu bez uprzedniej kremacji.

Odpoczynek na szczycie Manikarnika Ghat.

Odpoczynek na szczycie Manikarnika Ghat.

Cały rytuał jest bardzo intymną ceremonią, jednak samo oglądanie nie jest zabronione. Kiedy dotrzecie do Manikarnika Ghat niewątpliwie napotkacie pracownika hospicjum, który opowie Wam szczegółowo, na czym polega ceremonia kremacji. Co więcej, jeśli wyrazicie taką ochotę pokaże dwa hospicja, w których oczekują na śmierć ubodzy i schorowani hindusi. Sam pracownik hospicjum nie powinien żądać pieniędzy, zaś w hospicjum warto dać dowolny datek dla chorych. Jak zapewniają pracownicy, przeznaczone zostaną one na drewno.

Zobacz jeszcze:

  • Europcar 1 października 2012 w 23:03

    no tak, dobrze nie zapominac o tym ze nasz czas ma swoje granice. a swoja droga ich zwyczaje sa ok gdy populacja jest mniejsza. gdy jest ogromna robi sie to problemem