Porady

Turcja – paszport czy dowód osobisty?

Czy do Turcji można jechać na dowód osobisty? Jeżeli planujesz wakacje w Turcji a nie masz paszportu koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Popularny kierunek na wakacyjne wojaże.

Wakacje w Turcji stają się wśród Polaków coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic dziwnego, dobre warunki klimatyczne, dostęp do morza Egejskiego i Śródziemnego – przyciągają rzesze turystów. Unikalne zabytki kultury antycznej (między innymi: Troja, Efez, Hierapolis) i barwna historia Imperium Osmańskiego tylko w tym pomagają. Żeby wakacje w Turcji były udane warto zabezpieczyć wcześniej sprawy organizacyjne.

Czy do Turcji można jechać na dowód osobisty?

Ważny dowód osobisty ma prawie każdy Polak, z paszportem jest już różnie. Niestety bez ważnego paszportu do Turcji jechać nie możemy.  Przybycie na teren kraju za okazaniem ważnego dowodu osobistego nie jest możliwe. Nie ma wyjątków od tej reguły. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy tureckiej.

Czy wiza do Turcji jest wymagana?

Tak, między Polską a Turcją obowiązuje ruch wizowy. Więcej informacji na temat wizy, jej ceny znajdziecie w tym artykule: wiza do Turcji (już wkrótce).

Warto zadbać o swój paszport wcześniej.

Pamiętajcie, że planując wakacje zawsze warto rzucić wcześniej okiem na swój paszport. Niestety czasem zdarzają się niemiłe sytuacje i trzeba rezygnować z już zarezerwowanej wycieczki.

Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak życzyć miłych wakacji w Turcji! 🙂

Zobacz jeszcze:

 • Ewa 12 października 2011 w 23:11

  W 2008, kiedy Polaków również obowiązywały wizy do Turcji, rejsy z Rodos do Marmaris były zorganizowane w jakiś dziwny sposób. Trzeba było mieć paszport, ale nie kupowało się wizy, a za to płaciło się tzw. taksę wjazdową (wtedy 15 euro, tyle samo, co teraz wiza) – i się płynęło bez pieczątki, bez wklejonej wizy, bez niczego. Nie mam po tamtej wizycie w Turcji żadnego śladu 🙂

 • kasia 10 maja 2012 w 1:49

  czy sprawa waznosci paszporu min 3 mies od wjazdu dotyczy rowniez wyjazdow zorganizowanych przez biura podrozy? moj paszport konczy waznosc miesiac od daty powrotu.

 • Lato w Toskanii 22 czerwca 2012 w 13:33

  Nigdy nie byłam w Turcji. Muszę się wybrać. na razie obstawiam jednak Toskanię 🙂

 • Ludmiła Majewska 27 czerwca 2012 w 13:49

  Zawsze należy sprawdzić wszystkie informacje zwłaszcza kiedy udajemy się do odległego, mniej znanego kraju. Miałam takie wątpliwości kiedy jechałam do Serbii. W drodze uświadomiłam sobie, że przecież to państwo nie jest w Unii a ja mama ze sobą tylko dowód osobisty. Wpadłam w szał. Jednak jak się później okazało, Serbia respektuje przekroczenie granic kraju przy pomocy dowodu. Najadłam się wtedy mnóstwo strachu. Teraz przed każdą podróżą studiuję informację na temat kraju do którego się wybieram

 • Tomek 31 sierpnia 2012 w 19:07

  turcje znam z opowiesci moje siotry ktora tam wyjerzdzala i poznala chlopaka. Kraj ciekawy na odpoczynek, ale nie na pozostanie. ja nie bylem w turcji jeszcze, i na razie szlifuje wiedze na temat gor karkonoszy.

 • węgry 3 września 2012 w 16:51

  ogólnie nawet jeśli gdzieś nie wymaga się paszportu to tak czy inaczej warto go posiadać. Jest ważny przez 10 lat, nie kosztuje nas za wiele, a może pomóc uniknąć dla nas wielu problemow