Porady

Wiza do Egiptu, paszport – ważne informacje!

Jedziesz na wakacje do Egiptu? Zanim zalegniesz na plaży przeczytaj ten artykuł – warto wiedzieć takie rzeczy przed wyjazdem!

Wiza do Egiptu.

Wiza (tzw:. Egypt Entry Visa) jest niezbędna przy wyjeździe do Egiptu (wyjątek odnośnie: Półwyspu Synaj – na dole strony). Uprawnia ona obywateli Rzeczpospolitej Polskiej do przebywania na terenie Arabskiej Republiki Egiptu przez 30 dni w celach turystycznych. Mamy dwie możliwości jej zdobycia.  Możemy załatwić ją już w Polsce w placówce konsularnej Egiptu, bądź zakupić już na miejscu na przejściu granicznym. Koszt  to 15 USD.

Egipska wiza wjazdowa.

Egipska wiza wjazdowa.

Egipt: Paszport.

Paszport jest niezbędny do przekroczenia granicy Egiptu. Paszport musi być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy. Wymagany jest również podczas meldunku w egipskich hotelach. Turyści indywidualni, niemieszkający w hotelach teoretycznie muszą zameldować się w odpowiednich urzędach paszportowych (na policji). W praktyce dbają o to właściciele miejsc, w których nocujemy.

Zgubiony / zniszczony paszport w Egipcie.

W przypadku zgubienia bądź zniszczenia paszportu należy zwrócić się o wydanie paszportu tymczasowego do: Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze (adres na dole strony), następnie musimy poprosić lokalny urząd paszportowy (w praktyce policja) o potwierdzenie naszego wjazdu i pozwolenie na wyjazd. Jeśli zorientowaliśmy się, że zginęły nam dokumenty to należy natychmiast zgłosić to rezydentowi biura podróży i recepcji hotelu. Pierwsi pokierują w załatwianiu formalności, drudzy poinformują obsługę, żeby miała oczy szeroko otwarte – może zguba się znajdzie. Niezbędne informacje uzyskamy też pod alarmowym numerem Ambasady Polskiej w Kairze (numer na końcu).

Czy do Egiptu można lecieć / jechać na dowód osobisty?

Czasami zdarzy się tak, że skończy nam się ważność paszportu a mimo to chcielibyśmy jechać na fajne wakacje. Niestety żeby jechać do Egiptu paszport jest niezbędny. Nikt bez niego nie wpuści nas do samolotu. Nie ma co tracić humoru, zawsze zostają kraje które można odwiedzić na dowód osobisty, tutaj znajdziecie listę: Gdzie bez paszportu?

Czy w Egipcie jest teraz bezpiecznie? Co z zamieszkami?

Chyba każdy słyszał o krwawej rewolucji w Egipcie. Obalenie prezydenta Hosni Mubaraka niestety nie zakończyło problemów.  Na chwilę obecną (październik 2011) nie jest różowo – docierają słuchy o walkach na tle religijnym. Media często wyolbrzymiają i przeinaczają pewne spraw. Jednak gdy chodzi o bezpieczeństwo (szczególnie jeśli jedziemy z bliskimi) dmuchałbym na zimne. Należy pamiętać, że turystyka to główne źródło przychodów państwa (dane z 2010 roku) i jakikolwiek bezpośredni atak na turystów mógłby stać się gwoździem do trumny.

Skąd mam wiedzieć czy wakacje w Egipcie są bezpieczne?

Aktualne informacje na temat bezpieczeństwa w Egipcie najlepiej uzyskać w naszym MSZ – należy śledzić komunikaty konsularne. Dowiemy się z nich, w które rejony kraju nie należy jechać i czy wypoczynek będzie bezpieczny. Musimy pamiętać, że czasem sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie.

Jadę na Półwysep Synaj (np. do Sharm el Sheik) czy musze mieć wizę?

Turyści pozostający  w obrębie Półwyspu Synaj mogą nie kupować wizy. Otrzymujemy wtedy przepustkę „Sinai pass”. Odbywa się to zazwyczaj w tym samym okienku, w którym sprzedają wizy. Pobyt nie może być jednak dłuższy niż 14 dni. Nie możemy ponadto wyjeżdżać z półwyspu – czyli wycieczki fakultatywne (np.: do Kairy czy Luksoru) odpadają.

Jadę do Egiptu pracować / uczyć się, co z wizą?

Najpierw musisz uzyskać standardową wizę wjazdową (turystyczną) resztę formalności załatwia się już na miejscu. Nejlepiej skontaktować się bezpośrednio z pracodawcą bądź uczelnią – powinni pomóc.

Przydatne adresy, maile i numery telefonów:

Konsulat Egiptu w Warszawie:

ul. Alzacka 18 03-972 Warszawa

tel: 22 617 69 73 lub 22 616 13 67

fax: 22 617 90 58

mail (informacja turystyczna): info.pl@egypt.travel

Ambasada RP w Kairze:

5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo Arab Republic of Egypt

tel: (0-0202) 736-74-56, 735-95-83

fax: (0-0202) 735-54-27

Zobacz jeszcze:

  • Ewa 11 października 2011 w 9:24

    Chyba z miesiąc temu przeczytałam informację, że Egipt zamierza zrezygnować z wiz on arrival w przypadku indywidualnych turystów (przy wyjeździe bez biura podróży trzeba by się wcześniej ubiegać o wizę w ambasadzie). Nie wiem, czy to była plotka, czy co, na szczęście szybko zdementowano te informacje. Egipt to niesamowicie ciekawy kraj i na pewno warto się tam wybrać!

  • Tomek 11 października 2011 w 11:51

    Też o tym słyszałem. Najpierw, że znoszą i trzeba przez konsulat będzie załatwiać. Następnie, że nie ma o czymś takim mowy. Ostatnia wersja planowanych zmian jest taka, że tylko grupy zorganizowane będą miały możliwość zakupu wizy po przybyciu do kraju. Zmienia im się z dnia na dzień 😉

  • marian 20 czerwca 2012 w 18:08

    uwaga,przedluzenie wizy platne, jest tez na dwa tygodnie i niestety zalezne od humorow i czesto nieznajomosci j,angielskiego przez wlasiwych urzednikow