Książki i inne

Powiedział mi wróżbita – Tiziano Terzani. Trzeba przeczytać!

Tiziano Terzani to legenda, jeden z ostatnich wielkich dziennikarzy – taki włoski Kapuściński (obaj Panowie zresztą ze sobą korespondowali). Znawca wschodniej Azji, był w samym środku przełomowych wydarzeń, które na nowo definiowały tożsamość regionu. Przygodę z jego twórczością zacząłem od książki: „Powiedział mi wróżbita, – czyli lądowe podróże po Dalekim Wschodzie”.

Zero samolotów wyszło autorowi na dobre.

Skąd podtytuł „lądowe podróże…”? Nic nie stracicie z książki, jeśli o tym tutaj napiszę, mianowicie autorowi została przepowiedziana śmierć w katastrofie lotniczej, z dokładnie wyznaczoną datą. Jedyny sposób na oszukanie przepowiedni to niekorzystanie z powietrznych środków transportu w roku jej obowiązywania. Dla dziennikarza, korespondenta wielkich magazynów to raczej nie do wykonania, jednak Terzani postanowił spróbować. To, co działo się przez rok bez samolotu opisał – powstała rewelacyjna książka.

W poszukiwaniu nieuchwytnego.

Motywem przewodnim książki jest podróż po mistycznym świecie wschodniej Azji. Wróżbici, przepowiadanie przyszłości, klątwy, zaklęcia, ludzkie losy zapisane w gwiazdach i chłodne spojrzenie człowieka z zupełnie innego kręgu kulturowego. Terzani poznaje świat, który dla ludzi z zachodu jest obcy i niezrozumiały. Cały mistycyzm stanowi punkt wyjścia do szerszego opisu kultur odwiedzanych krajów, wszystko w powolnym (lądowym) tempie – wszak człowiek ma więcej czasu na refleksje korzystając z pociągu niż samolotu.

Za jednym zamachem.

Książkę przeczytałem praktycznie za jednym posiedzeniem – tak mnie wciągnęła. Język, styl i spojrzenie autora docierające głębiej niż można by było oczekiwać. Zdecydowanie polecam!

Jest to kolejny wpis z naszego cyklu artykułów: „wtorki z książką podróżniczą”. Co tydzień piszemy o wybranej przez nas książce. Warto zaglądać do nas regularnie. Jeżeli przegapiliście jakiś wpis to zapraszamy tutaj: „wtorki z książką podróżniczą”.

Zobacz jeszcze:

  • Marcin 26 października 2012 w 11:31

    Tiziano Terzani jest genialny, zgadzam się. Pamiętam jak przeczytałem jedną jego książkę w pociągu jadącym z Krakowa do Odessy. I była to, moim zdaniem, jego najlepsze książka – „w Azji”. W każdym bądź razie polecam także tą pozycję!