Porady

Śledzenie samolotów, online i na żywo!

Zastanawialiście się kiedyś gdzie jest samolot, którym lecą Wasi bliscy? Jak daleka podróż ich jeszcze czeka, nad jakimi państwami przelatują? Od niedawna na te wszystkie pytania jest odpowiedź – prezentujemy ciekawe narzędzie do śledzenia samolotów. Wszystko na żywo i za pośrednictwem strony internetowej!

Gdzie jest samolot?

Już na dobre zaczęły się wakacje i sezon urlopowy jest w pełni, stosunkowo niskie ceny biletów lotniczych zachęcają do podróży samolotami. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków wybiera ten sposób dotarcia na miejsce wymarzonego wypoczynku. Dla wszystkich, którzy chcą na bieżąco śledzić lot swoich bliskich czy znajomych mamy świetne internetowe narzędzie, które powie Wam gdzie w obecnej chwili znajduje się interesujący nas samolot. Strona ta to flightradar24.com.

Co ciekawego dzieje się w przestworzach?

Dzięki twórcom flightradar dostajemy do ręki bardzo ciekawe urządzenie do śledzenia lotów na całym świecie. Witryna jest bardzo sprytnie skonstruowana, nie ma na niej niepotrzebnych dodatków. Całość oparta jest o nakładkę na dobrze znane mapy google. Sprawia to, że obsługa flightradar-u jest prosta i intuicyjna – taką stronę polubi każdy podróżnik (i jego rodzina czekająca na wieści z docelowego lotniska 😉 ).

Jak używać flightradaru?

Szukamy interesującego nas lotu – możemy zrobić to, co najmniej na dwa sposoby:

  • Wpisując nazwę lotu lub znak wywoławczy samolotu (callsign):

  • Jeśli nie znamy kodu ani nazwy lotu możemy kliknąć na interesujące nas lotnisko wybrać samoloty dolatujące do lotniska (inbound) lub te, które z niego wystartowały (outbound), następnie wybieramy interesujący nas lot (klikając „go to”)…

  • …i już obserwujemy przelot wybranej maszyny:

  • Możemy również oglądnąć zdjęcia intersującego nas samolotu:

Strona ma również szereg innych bardziej zaawansowanych funkcji, które musicie jednak odkryć już sami ;). Dostępna jest również specjalna aplikacja na smartfony (iPhone i telefony z Androidem).

Dobra zabawa i trochę spokoju.

Przy flightradarz-e można się całkiem fajnie bawić wyszukując ciekawe maszyny i obserwując ich trasy. Jednak, gdy leci ktoś bliski – wiadomo człowiek zawsze odrobinę się stresuje, dzięki tej stronie możemy mieć nadzór nad lotem i spokojnie czekać na smsa z docelowego lotniska :).

Wskazówka techniczna: z niewiadomych przyczyn (najprawdopodobniej jakieś problemy z plikami cookies) strona czasami nie działała mi do końca poprawnie w przeglądarce google chrome (nie wiem jak w innych). W trybie incognito wszystko śmiga tak jak powinno, jeśli macie problemy spróbujcie oglądać właśnie w nim.

Miłej zabawy i spokojnych lotów :).

 

 

Zobacz jeszcze: