Porady

Ząb na wakacjach – dlaczego warto przed urlopem odwiedzić stomatologa?

No właśnie kwestia chodziła mi po głowie od dłuższego czasu, ale to właśnie dzisiaj nastał ten dzień, kiedy dostałem małą motywację do zabrania się za temat (o motywacji szerzej na końcu wpisu).

Najpierw napiszę trochę o sobie, chyba nikt z Was moi szanowni czytelnicy nie wie, że jestem stomatologiem – siłą rzeczy o zębach wiem to i owo. Wiem na przykład, że dziwnym trafem lubią czasem sprawiać poważne problemy. Problem robi się podwójny, jeśli czas, w którym ząb zechce łaskawie przypomnieć o konieczności leczenia zbiegnie się z wyjazdem na długo planowany, zasłużony i wyczekiwany urlop. Co wcale nie jest rzadką sytuacją.

Czy leci z nami chory ząb?

Dlaczego ten ząb musiał zacząć boleć w samolocie do Egiptu? Akurat to można stosunkowo prosto wytłumaczyć na przykład zmianami ciśnienia podczas lotu. Jeśli jednak lot upłynął bez najmniejszych sygnałów ze strony uzębienia nie znaczy to, że wszystko będzie w porządku. Na wakacje jeździmy przeważnie odpoczywać, ale nie oszukujmy się jest z tym związany zawsze jakiś stres. Sama podróż często jest męcząca dodajmy do tego wyższą temperaturę otoczenia i mamy przyczyny, dla których złośliwy ząb zaczął boleć akurat na urlopie. Poniżej „stomatologiczne” zdjęcie z Indii (wnętrze gabinetu):

Co zrobić?

Co zrobić, jeśli nie jesteście pewni stanu swojego uzębienia to – tutaj będę nudny jak flaki z olejem – idźcie na wizytę do dentysty. Powiedzcie o tym, że jedziecie na wymarzone wakacje i boicie się czy aby ta dziura, w którą jedzenie wchodzi od zeszłego roku nie zepsuje urlopu. Na pewno znajdzie się na nią rozwiązanie. Jeśli zęby macie zdrowe to i tak warto, co jakiś czas zajrzeć do gabinetu na badanie przeglądowe. Nie warto marnować sobie wyjazdu, na którym powinniście przecież się zrelaksować a nie opróżniać opakowania środków przeciwbólowych.

Na koniec bonus :).

Bonusem jest link do bardzo fajnego bloga motoryzacyjnego, którego regularnie czytam (a co! – człowiek musi mieć jeszcze jakieś zainteresowania oprócz podróży i zębów) . Link jest ustawiony konkretnie na wpis, który skłonił mnie do napisania powyższego, ale reszta jest też warta przeczytania :). Pozdro Blogo!

Dbajcie o swoje zęby i miłych wyjazdów :).

Zobacz jeszcze:

  • Blogomotive 2 września 2012 w 1:54

    Pozdro!

  • węgry 3 września 2012 w 16:49

    niestety nasze zęby są nieprzewidywalne, dlatego jeśli wybieramy się na jakieś wakacje warto mieć ze sobą ubezpieczenie, nawet wykupić sobie jakieś dodatkowe pakiety, szczególnie jeśli wybieramy się za granice

  • Europcar 1 października 2012 w 23:00

    wlasciwie to tez jest czasem element nad ktorym sie zastanawiam: jak radza sobie Himalaisci gdy na scianie zlapie ich bol zeba? pomyslcie o tym…