Książki i inne

Jak zostać arktycznym Ninja – można przeczytać.

Pewno większość panów kojarzy Richarda Hammonda z programu motoryzacyjnego Top Gear (dla tych, co nie rozróżniają prezenterów: to ten najniższy). To, w jaki sposób panowie testują auta i jakie mają pomysły jest rewelacyjne. W formule programu funkcjonuje coś takiego jak odcinki specjalne, które przeważnie polegają na przejechaniu samochodem jakiegoś sporego dystansu w egzotycznym kraju (dżungla, Indie, Andy, sawanna i tym podobne). Na kanwie tych podróży Hammond napisał książkę pod tytułem „Jak zostać arktycznym Ninją” i właśnie dzisiaj o niej.

Rewelacji nie ma, ale jest ciekawie.

Od razu napiszę, że nie jest to literatura podróżnicza wysokich lotów. Na pewno nie można tego porównywać do Terrzaniego czy Pałkiewicza, ale książka jest w porządku. Warto zabezpieczyć sobie ją, jako czytadło na podróż pociągiem czy relaks na plaży. Historie są ciekawe, różnorodne i raczej ze sobą niepowiązane. Całość czyta się lekko, przyjemnie i bez jakiś głębszych refleksji, ale przecież o to chodzi. Nikt nie spodziewa się przecież po gwieździe telewizyjnego show i maniaku motoryzacji niczego innego niż literatury rozrywkowej.

Brytyjski humor i lekki styl.

Hammond (mimo fascynacji Ameryką znanej z programu) jest typowym Brytyjczykiem z charakterystycznym poczuciem humoru i to wychodzi książce na dobre. Historie, które Hammond przedstawia w książce są całkiem ciekawe i o dziwo mało (jak na prezentera programu o samochodach) w nich jest motoryzacji – no może poza spotkaniem ze słynnym kaskaderem.

Hammond wozi się po całym Świecie.

W książce znajdziemy relację z wyścigu na biegun północny, Hammond ścigał się wtedy psim zaprzęgiem z dwójką pozostałych prezenterów mającym do dyspozycji super wyposażone samochody terenowe. Jest też między innymi pustynia w Bostwanie i dużo więcej miejsc gdzie dotarł niski prezenter Top Gear. Warto sięgnąć po ta książkę jak mamy tylko taką możliwość, ale ja bym specjalnie po nią do księgarni się nie wybierał.

Zobacz jeszcze: