Europa

Urlop w chorwackiej Dalmacji – czy to dobry pomysł?

Chorwacja to bez dwóch zdań jedno z ulubionych miejsc gdzie Polacy spędzają swoje urlopy (zawsze za krótkie 😉 ). Ci, którzy byli w chorwackiej części Dalmacji przeważnie pozbyli się wszelkich wątpliwości i z chęcią polecają ten rejon, jako wspaniałe miejsce na spędzenie wyjątkowych wakacji. Co jednak z tymi, którym do tej pory nie specjalnie było po drodze nad Adriatyk i urlop woleli spędzać gdzie indziej? Dla nich jest właśnie ten wpis.

 Chorwackie dylematy autora.

Do niedawna należałem do grona osób mających właśnie nie po drodze do Chorwacji (nie „na” Chorwację!) a Dalmacja kojarzyła mi się głównie z psami i bajką Disney ’a. Wszystko się zmieniło we wrześniu 2 lata temu, trochę z przypadku i na – tak zwaną – doczepkę wylądowałem (a w zasadzie wysiadłem z samochodu) na chorwackiej ziemi. Nie mając jakiś większych planów i specjalnych oczekiwań – wszak darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda, (chociaż ja tam z racji mojego zawodu bym zerknął 😉 ) – zacząłem się rozglądać za tym, za czym do Chorwacji ciągnie tyle Polaków.

Byłem, widziałem i na pewno…

Jak pewnie wiecie z poprzednich wpisów w Chorwacji urzędowałem w okolicach uroczego miasteczka o nazwie Nin (Dalmacja północna, rejon Zadaru) znanego głównie ze znajdujących się nieopodal leczniczych pokładów… błota. Błoto było nie byle, jakie bo podobno bogate we wszelkie mikroelementy dodatkowo mające leczyć choroby skóry i reumatyzm – na szczęście ani jedno ani drugie mnie nie dotyczyło, ale milej się w nim leżało mając świadomość ogólnej jego pożyteczności. Jednak nie samym błotem człowiek żyje, dlatego często w użyciu był samochód, którym zjeździliśmy całkiem spory obszar chorwackiej Dalmacji. Z ważniejszych miejsc warto wymienić: sztampowe, (ale koniecznie warte odwiedzenia) Plitwickie Jeziora, wodospady rzeki Krk, Zadar z morskimi organami, Szybenik, Split (centrum starego miasta wybudowano na ruinach pałacu, rzymskiego cesarza Dioklecjana – klimat gwarantowany!).

Plitwickie Jeziora - jeden z najpiękniejszych zakątków w Chorwacji.

Plitwickie Jeziora - jeden z najpiękniejszych zakątków w Chorwacji.

…wrócę do Dalmacji!

Jak łatwo domyślić się po śródtytule Chorwacja i jej mieszkańcy przypadli mi do gustu i przestałem się dziwić, dlaczego tyle Polaków wybiera miejsce na urlop w Dalmacji. Dołączam tym samym do miłośników wakacji nad chorwackim Adriatykiem z jednym małym zastrzeżeniem. Jakaś część mojego zachwytu mogła być spowodowana tym, że był to wrzesień i ogólnie mówiąc w Chorwacji – w porównaniu do najbardziej urlopowych miesięcy – jest tam wtedy zdecydowanie mniej turystów. Jasna sprawa, że nie każdy może sobie pozwolić na wzięcie urlopu akurat poza sezonem stricte wakacyjnym, dlatego ja bym się tym specjalnie nie przejmował – szczególnie, że znajomi jeżdżą od wielu lat do Chorwacji w lipcu i zawsze wracają opaleni, zadowoleni i najedzeni rybami tudzież innymi chorwackimi przysmakami.

Nie warto się zastanawiać „czy” tylko, „kiedy” jechać do chorwackiej Dalmacji na urlop!

Z Chorwacji wróciłem bardzo zadowolony, naładowany pozytywną energią i z mocnym postanowieniem, że jeszcze wrócę w tamte rejony (nie widziałem przecież nawet Dubrownika). Przestałem się również dziwić, czemu Chorwacja tak przyciąga polskich turystów: w wakacje pogoda jest praktycznie pewna, Chorwaci bardzo przyjaźni (szczególnie Ci mieszkający dalej od morza), ceny do wytrzymania, a z południa Polski do Zadaru jedzie się tylko 2 godziny dłużej niż do Mielna (o komforcie podróży nie wspominając).

Dalmacja to nie tylko Chorwacja.

Dlaczego ciągle podkreślam, że chodzi o chorwacką część Dalmacji? Powód jest prosty: Dalmacja to nie tylko jej chorwacka część. Obejmuje ona także część obszaru Bośni i Hercegowiny a także Czarnogórę (zwaną również bardziej światowo: Montenegro). Dodatkowo Dalmację w samej Chorwacji można podzielić na północną (rejon Zadaru), środkową (nieoficjalna „stolica” Split) i południową (z Dubrownikiem na czele). Nie myślcie, że jestem taki mądry – po prostu zostałem odpowiednio wyedukowany w chorwackich tematach przez polkę, która mieszka tam już kilkanaście lat (wyszła za Chorwata) i chętnie wszystko mi wytłumaczyła.

Na koniec.

Jeśli ktoś z Was nie ma pomysłu gdzie jechać na urlop a z niewiadomych przyczyn nie bierze pod uwagę Chorwacji to niech zacznie :). Warto się tam wybrać, chociaż raz. Jest, co oglądać a atmosfera, przyjazne (na ogół) nastawienie Chorwatów i piękna pogoda potrafi przekonać do siebie nawet największych malkontentów.

Zobacz jeszcze:

  • Fasola 15 lutego 2013 w 0:14

    Przepiękne to jezioro. Też się tam muszę kiedyś wybrać 🙂