Książki i inne, Polska - wycieczki

Majster bieda czyli zakapiorskie Bieszczady – Andrzej Potocki.

Do napisania o tej książce zbierałem się chyba od kilkunastu miesięcy (poważnie) i w sumie dalej nie wiem jak ugryźć temat. Co jest trudnego w napisaniu paru zdań o tej książce? Zobaczycie na końcu tego wpisu.

Kto to jest bieszczadzki zakapior?

Idąc po linii najmniejszego oporu mógłbym napisać, że jeden z bohaterów polecanej książki, ale co ze mnie byłby wtedy za bloger ;)? Koleje losu zakapiorów są bardzo różne, pochodzą praktycznie z całej Polski (i nie tylko) wspólny mianownik, którym są połączeni to magia Bieszczadów. Obecnie osoby te są niestety większości reliktami minionej epoki, kiedy dostęp do Bieszczad był trudny, a duża ich część znajdowała się „pod opieką” wojska ludowego (jak na „sali” jest jakiś historyk to proszę ujawnić się w komentarzach i w razie czego udzielić reprymendy i mnie poprawić!).

Idealne miejsce na dygresję: nawet nie zdajecie sobie sprawy jak ja zazdroszczę jednemu z moich wujków! Kiedyś zupełnie przypadkiem znalazłem u niego stare odznaki GOP (miał chyba nawet złotą). Od słowa do słowa wyszło, że za młodu dosyć dużo chodził po górach i opowiadał, że z największym sentymentem wspomina Bieszczady – jak ja mu zazdroszczę, że włóczył się po nich w zamierzchłych komunistycznych czasach!

Majster bieda czyli zakapiorskie Bieszczady – do rzeczy!

Książka to zbiór różnych ludzkich historii – luźno, lub wcale ze sobą powiązanych. Czyta się to wyśmienicie, czasem nawet pojawia się głębsza refleksja. Ta książka jest idealna żeby zabrać ją w miejsca które opisuje – klimat takiego wyjazdu wzrasta wtedy na potęgę! Zdecydowanie warto ją kupić. Nawet jak nigdy nie byliście w Bieszczadach to po jej przeczytaniu pewnie będziecie chcieli pojechać ;).

Obiecane kontrowersje na koniec.

Odbyłem niedawno dosyć ciekawą rozmowę z mieszkańcem Bieszczadów, poruszonym tematem była dzisiejsza książka. Ja, że książka świetna, bohaterowie niesamowici itepe, itede. On się żachnął, że owszem spoko się czyta, ale w większości opisywane osoby miały spory problem z alkoholem i tak naprawdę mój rozmówca nie wie dlaczego ludzie tak ekscytują się tą książką, bo owszem trochę zasług mają, ale to nie oni budowali obecne Bieszczady.

Naturalnie książka nie traktuje tylko o alkoholikach mieszkających w Bieszczadach 😉 – bo tak się mogłoby komuś wydawać.

Zobacz jeszcze: