Porady

Tanie wczasy – 3 dobre sposoby na redukcje kosztów wakacji.

Koniec lutego to czas, gdy spora część miłośników podróży zaczyna planować wypad na letnie wczasy. Fajnie byłoby gdyby ograniczała nas tylko nasza wyobraźnia. Niestety często krok za planami wspaniałych wakacji podąża wizja pustego konta. Dzisiaj piszemy wiec o tym jak nie spłukać się podczas wakacyjnych wojaży :).

W grupie raźniej i… taniej.

Wiadomo, że w hurtowych ilościach większość towarów jest tańszych. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, że ta sama zasada dotyczy usług – w tym tych wakacyjnych. Część osób czytających ten tekst pewnie się teraz zaczęło krzywo uśmiechać myśląc coś w stylu, że „przecież nie jestem biurem podróży a zniżki to owszem można dostać, ale rezerwując minimum 1000 apartamentów w jednym resorcie”. Zapytam się, więc tak: a próbowaliście? Żeby zmotywować Was do prób opiszę dwa przykłady z mojego podwórka:

  • Jeszcze za beztroskich czasów studenckich jeden z moich dalszych znajomych stwierdził, że nie będzie płacił dodatkowych pieniędzy pośrednikom i sam zorganizuje wyjazd dla swoich przyjaciół. Zebrał doborową ekipę około 30 osób (!), sam wynajął połowę hotelu (raczej niewielkiego), bilety na autobus dostał – przy takiej ilości zamówień – sporo taniej i pojechali – jak sami pisali na facebooku: „przyłączać Chorwację do Polski” :D. Z tego, co słyszałem zabawa była przednia :). Finansowy aspekt przedsięwzięcia to oszczędność rzędu 20 procent (odpada prowizja dla biura podróży, hotel dostali ze zniżka, dojazd też wyszedł taniej).
  • Teraz trochę mniejsza skala: ósemka znajomych siostry postanowiła wybrać się nad Adriatyk. Cele, jakie mieli to: maksymalnie tanie wczasy i maksymalnie dużo dobrej zabawy. Rozważali początkowo jazdę na dwa auta, jednak ten pomysł średnio przypadł im do gustu, bo z bagażami na dwa tygodnie w małym samochodzie ciężko o wygodę szczególnie dla czterech osób. Co zrobili? Podzwonili, popytali i udało im się wynająć małego busa. Cena wynajmu początkowo wydawała im się średnio atrakcyjna, ale po dokładnym podliczeniu kosztów wyszło im, że zaoszczędzą około 15 procent w stosunku do jazdy na dwa auta. Dodatkowo atutem wspólnej jazdy była dobra integracja uczestników wypadu – przez 20 godzin w jednym aucie da się pogadać o wielu sprawach ;).

Na szczęście dla nas za piękne widoki nie musimy płacić ani złotówki 🙂 – na zdjęciu zachód słońca nad Morzem Czerwonym, na horyzoncie widać góry Synaju.

Sposób na tani (darmowy) nocleg na wczasach.

Kolejnym niezłym pomysłem na ograniczenie (często drastyczne) kosztów wyjazdu na wczasy jest poszerzenie horyzontów odnośnie noclegu. Co mam na myśli? Zaplanowałeś tydzień w górach ze swoim dzieckiem? Może fajnie byłoby zamiast gnieździć się w hotelowym pokoiku a’la „późny gierek” wziąć ze sobą namiot. Dziecko będzie miało frajdę a i rodzicom przypomną się stare dobre czasy :).  Kolejnym pomysłem na niekonwencjonalny nocleg i zaoszczędzenie sporej kwoty jest couchsurfing. Nie dość, że portfel nie będzie lżejszy to macie jeszcze dużą szansę na poznanie ciekawych „lokalsów”.

Zastanów się, kiedy jechać.

Następna ważna sprawa: poza sezonem jest taniej, ale co z pogodą? No dobra z tym, że w wielu miejscach sezon trwa góra 3 miesiące. Dobrym przykładem jest tutaj wspominana już przeze mnie Chorwacja. We wrześniu dalej jest tam bardzo fajnie, ciepło i przyjemnie. Dodajcie do tego ceny niższe średnio o 30 procent, mniej tłoku na plażach, w knajpach i zabytkowych uliczkach pięknych chorwackich miasteczek i macie wspaniałe wczasy tańsze o jedną trzecią!

Taniej wyjdzie ruszyć głową :).

Mam nadzieję, że trochę Was zainspirowałem tym wpisem i zaczniecie inaczej patrzeć na niektóre kwestie związane z wakacyjnymi wyjazdami. Jeśli ruszycie głową na pewno wymyślicie jeszcze kilka ciekawych sposobów na oszczędne wakacje (o okazyjnych biletach lotniczych tutaj nawet nie wspominam, bo to temat na cały osobny wpis 🙂 ). Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam udanych i niedrogich wczasów! 😀

Zobacz jeszcze: