Kamperem nad morze i na Pomorze

0 Comments


Zastanawiasz się czy podróżowanie kamperem jest dla Ciebie odpowiednie? Aby się tego dowiedzieć musisz po prostu spróbować! Na pierwszą taką wycieczkę zdecydowanie polecamy Pomorze, wypożyczalnia kamperów Gdańsk z pewnością pomoże Ci wybrać idealny kamper. Zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem, z którego dowiesz się wielu cennych informacji na temat takiej podróży.

Jakie prawo jazdy będzie Ci potrzebne? 

Tak naprawdę to, aby móc prowadzić kampera wystarczy Ci prawo jazdy kategorii B. Niemniej jednak pamiętaj o tym, że całkowita masa pojazdu nie może przekroczyć 3,5 ton. Masa całkowita oznacza masę własną pojazdu wraz z jego wyposażeniem do którego zaliczamy między innymi:

  • zbiorniki na wodę
  • sprzęt dodatkowy
  • bagaże
  • zapasy
    Jeżeli ją przekroczysz Twoje wakacje z pewnością skończą się przedwcześnie. Musisz także liczyć się z tym, że prowadzenie kampera wymaga umiejętności i wprawy. W związku z tym wiele wypożyczalni wymaga, aby kierowca miał ukończone 26 lat, a prawo jazdy posiadał od przynajmniej trzech lat.
podróżowanie kamperem
Chcesz podróżować kamperem, ale obawiasz się, że będzie Ci brakowało kontaktu z naturą, jaki zapewniał namiot? Zawsze możesz zabrać namiot ze sobą i spać w nim kiedy sprzyja pogoda i sceneria.

Na jaki kamper powinieneś postawić?

Wypożyczalnie kamperów mają w swojej ofercie wiele typów tych pojazdów do których zaliczamy na przykład alkowa, półintegra czy campervan. Zapewne zastanawia Cię czym one się różnią, jakie są ich zalety, a jakie wady. Już śpieszymy z odpowiedzią. Alkowa to kamper z charakterystyczną nadbudówką, która znajduje się nad kabiną kierowcy. Jest to dodatkowe miejsce do spania, dzięki czemu w podróż można wyruszyć większą ekipą. Alkowa jest w stanie zmieścić nawet siedmiu podróżników. Jeżeli chodzi o minusy to musisz liczyć się z tym, że taki kamper będzie zużywał więcej paliwa. Alkowy są też zazwyczaj wyższe niż pozostałe rodzaje kamperów, więc trzeba zwracać szczególną uwagę przy przejeżdżaniu przez tunel czy pod mostem. Półintegra z kolei jest kamperem, w którym część mieszkalna jest częściowo zintegrowana z kabiną kierowcy. Jest tu zdecydowanie mniej miejsca do spania, ale pojazd rekompensuje to mniejszym zużyciem paliwa. Producenci takich kamperów wykorzystują każdy element przestrzeni, aby stworzyć jak najbardziej komfortowe wnętrze. Niemniej jednak jest to najdroższy typ kampera jaki możemy znaleźć na rynku. Kamper-van jest to natomiast zwykły samochód dostawczy przerobiony na dom na kółkach. Budową takich kamperów zajmują się profesjonalne firmy, ale także i pasjonaci tego typu podróży. Od podstaw można stworzyć wymarzony domek, dopasowany do naszych potrzeb. Pomimo tego, że oferuje on nieco mniej przestrzeni czy wygód, to łatwo się go prowadzi. 

starsze kampery na parkingu
Kampery są bardzo drogie, ale po to właśnie powstały wypożyczalnie. Po co je kupować, jeśli potrzebne nam są 1-2 razy w roku?

Co zabrać ze sobą w podróż kamperem?

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest rozmowa z wypożyczalnią lub właścicielem, z której dowiesz się co zawiera wyposażenie kampera. Nie ma przecież sensu pakować rzeczy, które będą znajdowały się w pojeździe. Pakowanie się na podróż kamperem przypomina nieco małą przeprowadzkę, a lista rzeczy, którą warto zabrać ze sobą, jest naprawdę długa. Rzeczy najlepiej jest pakować do kartonów, walizki podczas wakacji kamperem z pewnością nie będą dobrym pomysłem. Podstawowe rzeczy, które musisz mieć to ubrania, kosmetyki, dobrze zaopatrzona apteczka, pościel, ręczniki  i obuwie do wyłącznego użytku w kamperze. Nawet jeżeli Twoje wakacje nie są długie – o czystość należy bezwzględnie zadbać. Warto więc zapakować ściereczki, rękawiczki gumowe, ręcznik papierowy, gąbki i płyn do mycia naczyń bądź mokre chusteczki do czyszczenia. Zwykła zmiotka z szufelką także jest bardzo przydatna. Warto jest także zapytać o zapas papieru toaletowego, ponieważ ten do toalet turystycznych wykonany jest z nieco innego, łatwiej rozpuszczalnego materiału. Bez wątpienia zapas wody potrzebnej do picia czy też gotowania jest niezbędny. Ponadto przydatne mogą okazać się również latarka, nożyczki, linka do wywieszenia prania, mała siekierka czy mała wycieraczka, którą można rozłożyć przed wejściem do kampera. Jeżeli planujesz podróż nad morzem – warto rozważyć zabranie ze sobą świec odstraszających komary.